İnternet

Wordpress Hosting Seçimi

Bu yazımda Wordpress Hosting firmalarından ve Wordpress siteniz için hosting seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Öncelikle konumuza Wordpress Hosting ifadesini açıklamakla başlayayım.

Tavsiye

Güzel Hosting

Wordpress Hosting konusunda Güzel Hosting’in Premium Paketlerini tavsiye ederim.

Güzel Hosting Premium

Güzel Hosting Paketleri

Wordpress Hosting Nedir?

Wordpress’e özel optimize edilmiş sunucularda ve Wordpress yazılımının harcadığı kaynaklara uygun şekilde planlama yapılmış bir hosting paketi diyebiliriz aslında. İnternetin önemli bir kısmının Wordpress’den oluştuğunu düşünürsek gerçekten de gerekli bir çözümdür. Wordpress hosting paketleri genellikle diğer paketlerden daha maliyetlidir. Nedeni ise, Wordpress yazılımının genellikle yüksek kaynak harcıyor olmasıdır. Temanın fonksiyonelliğinden tutun da eklediğiniz onlarca eklentinin fonksiyonları sistemi yavaşlatmakta ve kaynak tüketimini artırmaktadır.

Wordpress Hosting Neler Sunuyor?

  • Diğer hosting paketlerine kıyasla genellikle daha yüksek CPU oranı ve RAM kullanımı sunuyor.
  • Sunucu Wordpress için optimize edildiğinden sunucu yanıt süresinin kısa olması bekleniyor.
  • Otomatik kurulum yapan yazılımlar(çoğu firmada mevcut)

Hosting Firması ve Paketlerini Nasıl Seçmeliyim?

Burada kıyaslama yaparak çeşitli özelliklerle fiyatları karşılaştıracağız. Kısaca buradaki bir illüzyondan bahsedeyim.Birçok firma aylık x trafik y bant genişliği veriyoruz diyor. Ancak işin içine girdiğimizde görüyoruz ki o “x” bant genişliğinin yarısına yetmeyecek CPU ve RAM kullanımı sunuyorlar. İşte bu noktada doğru bir firmayı veya hosting paketini seçmek çok önemli.  İlk olarak en problemli konudan başlayalım, yani CPU.

CPU

Birçok firma %3, %5 gibi bir ortalama ve %25’e kadar anlık CPU kullanımına izin vermekte. Burada çok muğlak bir nokta mevcut. Firmalar genellikle CPU’nun kaç GHZ olduğunu söylemekten itinayla kaçınırlar. Ayrıca kaçınmasalar bile siteniz için en uyun olan CPU oranını tespit etmek açıkçası biraz zor. Çünkü dediğim gibi tema ve eklentilere göre kaynak tüketimi önemli ölçüde değişmekte. Bizim yapacağımız iş şu, belirlediğimiz bütçe aralığında en yüksek CPU oranı sunan firmaya öncelik vermek.

CPU Kullanımı Örneği - Wordpress Hosting
CPU Kullanımı Örneği

Eğer halihazırda bir web siteniz varsa örnekteki gibi CPU kullanımlarını izleyerek hosting paketinizin yeterli olup olmadığına kadar verebilirsiniz. Örnekte sadece 1 sefer CPU sınırına ulaşılmış. Bu durumda o anlık sitede yavaşlama olabilir ve bu anlık yavaşlama görmezden gelinebilir. Ancak bu sınıra ulaşmalar çok sık oluyorsa sitenizde 5xx’li hatalar dönmeye başlar ve önemli ölçüde ziyaretçi kaybetmenize neden olur.

RAM

CPU yaptığı işlemlerin ne kadarını RAM’e yazabiliyorsa sunucu yanıt süresi de o derece kısa olacaktır. Yani RAM ilse CPU birbirini tamamlayıcı nitelikle ve birinin özelliğinin düşük olması sunucu performansını önemli ölçüde etkilemekte. Genellikle CPU’nun kapasitesine göre RAM sunulduğundan bu konuyu fazla dert etmemize gerek yok aslında. Ama son derece önemli meselelerden biridir. CPU’dan sonra en yüksek RAM kullanımı sunan bir paketi seçmek akıllıca olur.

Ram(Fiziksel Bellek) Kullanımı - Wordpress Hosting
Ram(Fiziksel Bellek) Kullanımı

Buradaki örnekte de fiziksel bellek(RAM) kullanım grafiği yer alıyor.

Bant Genişliği

Eğer sitenizde indirilebilir dosyalar sunmuyorsanız ki bu tüm hosting firmalarında usulsüz kullanıma giriyor, bant genişliğini fazla dert edeceğinizi düşünmüyorum. Bant genişliğini aşsanız bile düşük bir maliyetle artırabilmeniz mümkün. Bant genişliğini etkileyen en önemli faktörler, sitenizdeki medya dosyalarıdır. Ne kadar zengin resim, ses ve video içeriği paylaşıyorsanız bant genişliğini o derece yüksek harcarsınız.

Litespeed Server

Sunucuda Litespeed yazılımı bulunuyorsa Apache servera göre 2x hızlı olacağını söyleyebiliriz. Hesaba katacağınız değişkenlerin arasında Litespeed kriterini mutlaka ekleyin derim, performansı gerçekten gözle görülür artırıyor. Bu yazılır her firmada bulunmuyor. Nedeni ise paralı olması. Performans benim için önemli diyorsanız Litespeed serverı tercih edin derim.

cPanel

cPanel bir web hosting kontrol paneli sistemidir. İçeriğinde birçok işlem ve rapor seçenekleri mevcuttur. Bu nedenle birçok hosting firması tarafından tercih edilir. Eğer firma, kendi geliştirdiği bir paneli kullanıyorsa, muhtemelen cPanel’e göre daha az fonksiyona sahip olacaktır. Bu nedenle cPanel sunan bir firmayı tercih etmek mantıklı olabilir.

Disk Alanı

Bu konuda fazla dert etmenize gerek yok aslında. Sitenizin yüküne bağlı olarak seçeceğiniz hosting paketinde size yeterli bir alan sunacaklardır. Zaten Wordpress’de eğer büyük bir site değilse 500 MB’ı geçmeyecek kadar dosya barındırırsınız.

Wordpress Desteği

İşte bu destek çok az firmada mevcut. Bazen kodlama kaynaklı problem yaşayabilirsiniz. Yaşayacağınız kod problemini çözecek Wordpress’e özel destek ekibi bulunuyorsa kafanız rahat olacak ve işinize odaklanacaksınız demektir.

Şimdilik aklıma bunlar geldi. Zaten en önemli konulara değinmiş oldum. Yine aklıma bir şeyler gelecek olursa eklemeler yaparım. Bu konularla ilgili aklınıza bir şeyler takılacak olursa sormaktan çekinmeyin.

Hosting Değiştirmek-Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

2 Yorum

  1. Öncelikle böyle faydalı bir site ile bizleri buluşturduğunuz için çok teşekkür ediyorum.
    Çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı olduğu için çok teşekkür ediyorum. Bayağı sayenizde faydalanma fırsatı bulduğumu bildirmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı