Wordpress

Wordpress İçin AMP Eklentileri

Bu yazımda AMP projesinden ve Wordpress için ücretsiz AMP eklentilerinden bahsedeceğim. AMP projesi Google arama sonuçlarında da uygulanmaya başlanacak. Bunun sinyalini, Seach Console’dan gelen uyarılarla almaya başladık. Önce biraz AMP projesinden bahsedeyim, daha sonra da işin Wordpress tarafına geçelim.

AMP Projesi Nedir

Günümüzde, internet üzerinden gerçekleştirilen etkileşimin büyük bir kısmı mobil cihazlardan yapılmakta. Haliyle, sokakata yürürken, sohbet arasında yaptığımız kaçamak internet ziyaretlerinde yavaş açılan web sayfalarında tahammülümüz yok. Çünkü zamanımız kısıtlı, hemen yapmak istiyoruz. Yapılan araştırmalar ise şunu gösteriyor; mobil cihazlardan yapılan web sitesi ziyaretlerinde, web sitesi yavaş açılıyorsa web sayfasını hemen terk ediyoruz.

Bunun için Google’ı çözümü ise şu; mobil sayfaların daha soft versiyonları yapılsın, ben bunları dizinime ekleyeyim. Ardından ziyaretçilere kendi altyapım üzerinden dizinime eklenen sayfaları göstereyim. Bu sayade sayfa açılış hızını 1 saniyeden kısa bir süreye düşüreyim. AMP projesinn en kaba anlatımı bu olsa gerek.

AMP Sayfaların Karşılaştırması
AMP Sayfaların Karşılaştırması

Tavsiye

Güzel Hosting

Hosting konusunda Güzel Hosting’in Paketlerini tavsiye ederim. Hem performansı iyi hem de maliyeti gayet uygun.

 

Güzel Hosting Paketleri

Wordpress İçin Ücretsiz AMP Eklentileri

Eğer Wordpress kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Teknik gereksinimlerle, yazılımla uğraşmadan AMP sayfalarını hazırlamanız mümkün.

AMP

Automattic AMP Eklentisi
Automattic AMP Eklentisi

Aoutomattic’in geliştirdiği, Wordpress için yapılan ilk AMP eklentisidir. Etkinleştirdikten sonra Sayfalarınızı otomatik oluşturur ve arama sonuçlarında görüntülenmeye hazır hale getirir. Ancak daha özelleştirme seçenekleri, Analytics kodu(AMP için farklı bir kod kullanılıyor) ve Adsense kodu yerleştirmek mümkün değil. Yani AMP sayfalarınıze gelen kullanıcıları ölçemiyorsunuz ve bu sayfaları sitenize özel olarak düzenleyemiyorsunuz. Ama güzel bir haberim var, Yoast, bunun için bir eklenti yapmış ve Özelleştirme ve Analytics kodu ekleme seçeneklerini eklemiş. Bunun için hem AMP eklentisini hem de Glue for Yoast SEO & AMP eklentisini kullanmak durumundasınız.

AMP eklentisi için: https://wordpress.org/plugins/amp/

Glue for Yoast SEO & AMP eklentisi için: https://wordpress.org/plugins/glue-for-yoast-seo-amp/installation/

Gue for Yoast SEO&AMP Eklentisi
Gue for Yoast SEO&AMP Eklentisi

AMP Supermacy

Bu eklentinin bünyesinde AMP eklentisinde olmayan bazı özellikleri bulunmakta. Hangi sayfa türlerinde oluşturulacağını belirleyebiliyoruz. Diğer özelliği özelleştirme seçenekleri. Site logosunu ekleyip renk seçeneklerini belirleme seçenekleri eklenmiş.

AMP Supermacy Eklentisi
AMP Supermacy Eklentisi

AMP Supremacy için: https://wordpress.org/plugins/amp-supremacy/

WP AMP Ninja

Bu eklentinin diğerlerinden farkı, Analytics kodunu kendi içinde barındırması. Sadece izleme kodunu girerek AMP sayfalarını Analytics üzerinden saymanıza olanak sağlıyor. Ayrıca logo ekleme-kaldırma seçeneği de mevcut. Yine diğerleri gibi etkinleştirildiğinde AMP sayfaları oluşturulmakta. Görselinde Adsense bölümü var ancak açıklamada bundan bahsedilmemiş.

WP AMP Ninja Eklentisi
WP AMP Ninja Eklentisi

WP AMP Ninja için: https://wordpress.org/plugins/wp-amp-ninja/

Aklıma geldikçe yine güncelleyeceğim. Son olarak, AMP sayfalarınızı Search Console’dan izlemeyi unutmayın. Hatalar olabilir.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı