Webmaster

Wordpress Web Siteleri Nasıl Hızlandırılır

Bu yazımda Wordpress web siteleri nasıl hızlandırılır sorusunu, farklı yöntemler ile anlatacağım.Öncelikle, yavaş web sitelerini performansınızı nasıl olumsuz etkilediğine bakalım. Bir web sitesi 5 saniyeden uzun bir zamanda açılıyorsa, özellikle mobil cihazdan girenler siteyi terk ediyor. İkinci önemli etki ise, Google’ın site hızını önemli bir sıralama faktörü haline getirip yavaş web sitelerini arama sonuçlarında alt sıralara düşürmesi. Şimdi gelelim asıl konumuza.

Wordpress Web Siteleri Nasıl Hızlandırılır?

Wordpress tabanlı bir sitede en önemli ve başlıca problemler şunlardır:

 • Çok sayıda eklenti,
 • Çok sayıda JS ve CSS dosyası,
 • JS dosyaları yüklenmeden sayfaların açılmaması,
 • Güncel web standartlarını karşılamayan temalar,
 • Optimize edilmemiş resimler,
 • Cache kullanılmaması sonucu sunucu yanıt süresinin uzaması,
 • Wordpress için optimize edilmemiş hosting.

Tüm bu saydıklarımı önce tespit etmek gerekiyor. Bunun için çeşitli web sitelerinden yardım alacağız.

Site Performansı Nasıl Ölçülür?

Gtmetrix

Site performansını ölçmek için en önemli, gelişmiş ve ayrıntılı rapor sunan aracımız Gtmetrix. Web sitesinde yaşayacağımız hemen her sorunu gösteriyor. Normalde Pingdom veya Google Pagespeed Insights da bu hizmeti veriyor ama hiçbiri Gtmetrix’in eline su dökemez. Bu nedenle bu iki araca değinmeden geçeceğim.

Gtmetrix - Serve Scaled Images

Örneğin burada diyor ki şu resmin (https://www.arifhangisi.com/wp-content/uploads/2014/01/facebook-site.jpg) gerçek boyutu 870×488 px olmasına rağmen HTML veya CSS ile küçülterek 110×62 px olarak boyutlandırmışsın. Bunu HTML ile küçültmek yerine, bu boyuttaki bir görseli kullanmalısın.

Gtmetrix’te en çok dikkat edeceğimiz kısımlar Pagespeed ve Waterfall olacaktır. Pagespeed kısmında sayfa yüklenme süresini uzatan nedenleri ortaya koyarken, waterfall kısmında büyük resmi görüyor ve sayfayı en fazla yavaşlatan işlemleri inceleyebiliyoruz.

Gtmetrix - Waterfall

Webpagetest

Kullanacağımız diğer bir araç da Webpagetest. Bu araçla herhangi bir cihaz ve tarayıcıda herhangi bir konumdan web sitenizin nasıl açıldığını görebiliyorsunuz. Ayrıca İstanbul ve Ankara konumlarını da seçebiliyorsunuz. Ziyaretçilerini en çok hangi konumdan geliyorsa, bu konuma yakın bir sunucuyu seçmeniz gerekiyor. Bu aracın verdiği en önemli bilgi şu: Ziyaretçi web siteme tıkladığında, ilk sonuçları kaç saniye sonra görüyor ve ardından site kaç saniyede tamamen yükleniyor?

Webpagetest

Diğer güzel tarafı, testi videoda göstermesi. Bu sayede herhangi bir konumdan herhangi bir cihaz ve tarayıcıda ziyaretçinin sitenizi nasıl gördüğünü, kaçıncı saniyede ilk sonuçları aldığını inceleyebiliyorsunuz.

Webpagetest Watch Video

Sorunlarımızı gördük, hatta bu sorunların nelerden kaynaklandığına baktık. Şimdi Wordpress web siteleri nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını yanıtlamaya başlayayım.

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Biliyorum, eklentiler web sitemizi çok daha kullanışlı hale getiriyor. Ancak gelin görün ki kaynakları da hayvan gibi tüketiyor.Onun için eklentileri çok dikkatli kullanmak gerekiyor.

SEO Eklentileri

Dostlar, SEO eklentileri web sitesinin kaynaklarını en çok kullanan eklentilrdir. Bu nedenle çok dikkatli seçilmelidir. Öncelikle All in SEO Pack kullanıyorsanız size kötü bir haberim var. Bu eklenti site kaynaklarını bildiğiniz sömürüyor Bunun yerine Yoast kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta All in SEO Pack’ten kolay da içe aktarabileceğiniz ayarları mevcut.

Yoast İçe Aktarım Özelliği

Diğer Eklentiler

Diğer eklentilerin harcadıkları kaynakları test ederek en uygun olanları seçmemiz gerekiyor. Aynı zamanda bazı eklentiler çok kaynak tüketiyor, ancak o kadar da işimize yaramıyor olabilir. Bunları da kaldırmak gerekiyor. Eklentilerin harcadıkları kaynak miktarını kontrol etmek için P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisini kurun. Site taramasından sonra karşınıza yüzdesel bir rapor çıkacak. Site kaynaklarını en çok tüketen eklentileri görüp sitemizi buna göre optimize edeceğiz.Buna göre, eklenti gerekli değilse veya alternatifi varsa sileceğiz. Çok fazla modülü olan eklentilerin de modüllerini kapatıp tekrar test yapacağız.

JS-CSS Minify-Combine

Sitenizde çok fazla CSS ve JS dosyası olması, site hızını önemli ölçüde yavaşlatır. Özellikle de mobil cihazlarda bu süreler daha da fazla uzamakta. Bunu çok kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Aşağıdaki işlemleri uygularken;

 1. JS dosyalarında “defer” özelliğini kullanın. Bu özellik JS dosyalarınızı site yüklendikten sonra okuyor. Bu sayede içeriğinizin geç gelmesi gibi bir sorun yaşamıyorsunuz.
 2. CSS dosyalarınızda her ne kadar “defer” özelliği önerilse de ben kllanmıyorum. Çünkü stil dosyalarının geç gelmesi, site ilk açıldığında sayfanın bozuk görünmesine neden oluyor. Bu nedenle CSS dosyalarına “defer” özelliğini kullanmak size kalmış.

Minify: Kısaca, CSS ve JS dosyalarınızdaki gereksiz alanların silinerek bu dosyaların sıkıştırılmasıdır. Bu sayede JS ve CSS dosyalarının okunma süreleri düşer, aynı zamanda da sayfa boyutunu bir miktar küçültürsünüz.

Combine: Sitemizde birden fazla olan JS ve CSS dosyalarını tek dosya içinde toplanır. Bu sayede istek sayısını düşürür. Sitemizi hızlandırmada önemli bir adımdır aynı zamanda.

W3 Total Cache Minify Ayarları

W3TC ile minify işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Minify ve Combine işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmalı ve her aşaması test edilmelidir. W3 Total Cache Minify Ayarları başlıklı yazımda bunu ayrıntılı olarak açıkladım.

Diğer Eklentiler

Benim en sevdiğim ve hala kullandığım Litespeed Cache eklentisi ile de bunu halledebilirsiniz. Eğer hostinginizde Litespeed yazılım kullanılıyorsa diğer eklentilere göre birkaç adım önde oluyorsunuz.

Bunun dışında Autoptimize, WP Fastest Cache gibi popüler eklentileri de kullanabilirsiniz.

Cache

Wordpress, genelde kaynak tüketimi konusunda vurdumduymazdır. Bu nedenle Cache eklentisini mutlaka kulanın. Yukarıda Minify, Combine işlemi için önerdiğim eklentilerle aynı zamanda Cache işlemlerinizi de yapabilirsiniz.Yine W3TC kullanıyorsanız W3 Total Cache Page Cache Ayarları başlıklı yazımdan ayrıntılı anlatımımı okuyabilirsiniz.

Hosting yazılımınız Litespeed ise, mutlaka Litespeed Cache kullanın. Diğer eklentiler yazılım tabanlı cache yaparken, Litespeed Cache sunucu tabanlı yapmakta. Bu da performansı diğerlerine göre önemli ölçüde artırmaktadır.

Tema Seçimi

Ücretli Wordpress Temaları

Tema seçimi sadece işlevsellik ve görünüm açısından değil, site hızı ve temiz kodlama açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle ücretsiz temaları çok tavsiye etmiyorum. Theme Forest‘tan kolaylıkla SEO uyumlu kaliteli temalar bulabilirsiniz.

Tema Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

 1. Temanın demosunu ayrıntılı bir şekilde inceleyin ve yukarıda paylaştığım Gtmetrix ve Pagespeed Test araçlarıyla test edin. Buradaki hataları inceleyip kararınızı buna göre verin.
 2. Temanın sürekli güncellenip güncellenmediğine bakın. Temanın güncellenmesi, hataların düzeltildiğinin ve Yeni Wordpress Sürümlerine uyumlu hale getirildiğine dair bir fikir verir. Güncellemeleri “Changelog” kısmından görebilirsiniz.
 3. Bazı temalar, temayı kullanabilmek için çok sayıda eklenti yüklemeyi gerektirir. Çok sayıda eklenti ise web sitemizi yavaşlatır. Ben 2’den fazla eklenti kurulmasını gerektiren temaları hemen eliyorum. Avada tarzı çok fazla özelliğe sahip temaları kullanacaksanız bile Cache ile bu yavaşlamayı önleyebilirsiniz.
 4. Warez kullanmamaya özen gösterin. İçinde zararlı kod bulunabiliyor.

Resim Optimizasyonu

Resim optimizasyonu benim en önem verdiğim konulardan biridir. Özellikle benim gibi sayfalarınızda yoğun olarak görsel bulunduruyorsanız saya boyutlarını neredeyse yarı yarıya düşürebilirsiniz. Bu da sitenizin neredeyse %50 daha hızlı indirilmesi anlamına gelecektir ki hem kullanıcı deneyimi hem de SEO anlamında sitenizi çok güçlendirecektir.

Resim Optimizasyonu Nedir?

Kısaca, görsellerinizin kalitesini bozmadan veya ziyaretçilerinizin fark edemeyeceği kadar az bozarak görsel boyutlarının minimum seviyeye indirilmesi diyebiliriz. Bunun için de çok güzel eklentiler ve servisler bulunuyor. Şimdi bunlara geçeyim.

Resim Optimizasyonu Eklentileri

Benim en sevdiğim ve tavsiye ettiğim eklenti Imagfy‘dır. Bu eklenti, resimlerinizi önemli ölçüde sıkıştırıyor ve SEO dostu bir hale çeviriyor.

Imagify Resim Optimizasyonu

 1. Resimlerinizi toplu olarak optimize edebilirsiniz.
 2. Siteye görsel yüklerken otomatik optimizasyon yapar.
 3. Sadece yükledikleriniz değil tema ve eklenti görsellerini de optimize edebilirsiniz.
 4. Verdiği aylık limit size rahatlıkla yetecektir. Günde birkaç resim optimize edebilirsiniz yani. Eğer daha fazlasına ihtiyacınız varsa ücretli sürümünü kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken eklentiyi kurmak ve üyelik bilgilerinizi doldurmaktır.

Bunun dışında WPMUDEV’in geliştirdiği Smush var. Ancak bu eklentinin ücretsiz versiyonu resimleri tam anlamıyla optimize etmiyor, istediğimiz kadar küçültmüyor. Bu karşın sınırsız kullanabilir, istediğiniz kadar optimizasyon yapabilirsiniz.

Hosting Seçimi

Wordpress Hosting

Yukarıda bir yerlerde, Wordpress’in kaynak tüketimi konusunda çok pervasız olduğundan bahsetmiştim. Web sitenizde çok sayıda ziyaretçi ağırlıyorsanız, bir de çok işlevsel sayfalarınız varsa bir takım yavaşlamalar görmeye başlarsınız. Bunu Cache kullanarak bir miktar aşarsınız ancak bu eklentilerin de web sitesinin kaynaklarını kullandığını unutmamak lazım. Bu nedenle de Wordpress için optimize edilmiş, yüksek kaynak sunan hosting firmalarını tercih etmek gerekiyor.

Birçok hosting firması Wordpress için optimizasyon yapar, ancak yeterli kaynağı sunmayabilir. Sınırsız bant genişliği, sınırsız trafik yazanlara aman kanmayın. We sitenizin RAM ve CPU’su yeterli değilse o sınırsız kelimesinin hiçbir anlamı kalmıyor.

WordPress Hosting Seçimi başlıklı yazımda daha önce değindiğim için fazla laf kalabalığı yapmayayım.

Tavsiye

Güzel Hosting

Wordpress Hosting konusunda Güzel Hosting’in Premium Paketlerini tavsiye ederim.

Güzel Hosting Premium

Güzel Hosting Paketleri

Sizelere Wordpress web siteleri nasıl hızlandırılır sorusunu cevapladım elimden geldiğince. Yine aklıma yeni yöntemler gelirse ekleme yaparım.

İletişim

Yardıma mı ihtiyacınız var? Aşağıdaki iletişim formundan bana kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı