WebmasterWordpress

Wordpress’te Spam ile Mücadele

Bu yazımda Wordpress tabanlı web sitelerinin en büyük problemi olan spam yorumlardan ve spamların nasıl engelleneceğinden bahsedeceğim.

Wordpress’te en çok karşılaştığımız problemlerin başında spam yorumlar geliyor. Temelde, bu yorumlar botlar tarafından SEO amaçlı yapılıyor. Her ne kadar tarihe karışmış bir yöntem olsa da bilgisiz kişilere SEO hizmeti olarak satılabiliyor. Bunun dışında web sitenize zarar vermek için veya Google’dan ceza yemeniz için de yapılıyor olabilir.

Şimdi, bu yorumlardan nasıl kurtulacağımıza gelelim.

1. Akismet

Akismet
Akismet

Wordpress’in en temel spam engelleyen uygulaması, yine Wordpress tarafından geliştirilen Akismet. %1’in altında hata payıyla yapabiliyor bunu. Temel görevi bu tarz yorumları spam kategorisine atmak. Buradaki yorumlar 30 içinde otomatik siliniyor veya siz bu kategoriyi manuel olarak boşaltabiliyorsunuz. Ayda binlerce spam geldiğini düşünürsek otomatik silinmeyi beklemeden manuel silmek gerekiyor diyebiliriz.

Akismet mutlaka yüklü olmalıdır. Yüklü olmadığında ne olur derseniz, 100 binlere varan yorum kuyruğuyla baş başa kalabilirsiniz derim. Bu yorumları MySQL üzerinden toplu olarak silmeniz gerekecek. Böyle bir durumda da arada kalan gerçek yorumlar da silinecektir.

Akismet Spam Yorum
Akismet Spam Yorum

Akismet nerede eksik kalıyor?

Öncelikle hacmi görece yüksek sitelerde, ay içinde gelen spam yorum sayıları 10 binleri bulabilir. Bu da veritabanını şişirir. Veritabanın şişmesi bir yana, bu yorumları silmeye çalışırsanız ciddi anlamda problem yaşayabilirsiniz. Muhtemelen Wordpress paneli ile yorumları silemeyeceksiniz ve veritabanı üzerinden işlem yapmanız gerekecek.

2. reCaptcha

reCaptcha
reCaptcha

Akismet’in eksik kaldığı yerde devreye Google’ın meşhur anti-spam uygulaması reCAptcha giriyor. Hem de sadece yorumlarla sınırlı kalmıyor; formlar, kullanıcı girişi gibi birçok alanda da kullanabiliyorsunuz. Kullanmaya başladıktan sonra spam yorumlardaki dramatik düşüşleri aşağıda paylaşacağım, o zaman kesinlikle kullanmak isteyeceksiniz.

Nasıl Kurulur?

Bu link üzerinden veya Wordpress panelinde yeni eklenti sayfasında reCaptcha by BestWebSoft yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.

Şimdi sırada reCaptcha API key almak var. Bunun için de bu linke tıklayın. Ardından aşağıdaki gibi formu doldurun.Ben Invisible(Görünmez)tercih ettim. Bu seçenekte görünürde herhangi bir doğrulama seçeneği görünmüyor. “Gönder” butonuna tıklanılan her durumda doğrulama otomatik olarak yapılıyor. Siz  istediğiniz  bir türü seçebilirsiniz.reCaptcha API Key Alımı

Ardından aşağıdaki gibi API ve Secret Key’leri girin ve test edin.

reCaptcha Ayarları

Kullanıcı girişi ve yorumlarda mutlaka aktif olsun. Gerisi size kalmış. Dilerseniz sık kullanılan eklentilerde de ektif edebiliyorsunuz. Şimdi reCaptcha kullandıktan sonra spam yorumlara etkisi nasıl oldu ona bakalım.

Akismet Spam İstatistikleri

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi aylık 4 bine varan spam sayıları tek haneli rakamlara ulaştı. Geçen ay Akismet 4 spam yakalamış. :)

Bununla da sınırlı kalmıyor. Kullanıcı girişinde de reCaptcha kullandığım için Firewall’ın yakaladığı hatalı giriş denemelerinde de önemli ölçüde düşüş yaşadım.

Sonuç

Akismet gerçekten çok iyi bir anti-spam uygulaması. Ancak bazı noktalarda eksik kalıyor ve bu eksik kaldığı noktaları reCaptcha ile kapatmalısınız. Site güvenliği konusunda da bir firewall eklentisi kullanırsanız da sitenizi çok katmanlı bir şekilde korumuş olursunuz. Ve son olarak Wordpress ve eklentilerini güncel tutmanız da son derece önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu