İnternet

Yasaklı Sitelere Giriş

Bu yazımda yasaklı sitelere giriş yöntemlerini farklı cihazlar üzerinden anlatacağım. Daha önce birçok yazımda farklı farklı giriş yöntemlerinden bahsettim. Bu yazım ise daha genel ve tüm cihazları kapsıyor. Bu nedenle uzun uzadıya anlatmadan diğer yazılarımı referans olarak kullanacağım. Aşağıda paylaştığım linkler arasından size uygun konuyu seçip dilediğiniz yöntemle internetin keyfini çıkartabilirsiniz.

Norton WiFi Privacy

Tavsiye:

Norton Wifi Privacy uygun bir fiyata her ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Aynı zamanda aynı anda 5 cihazda birden kullanabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla ortak kullanım için harika bir fırsat.
Norton WiFi Privacy’i İnceleyin

Android Cihazlardan Yasaklı Sitelere Giriş

iPhone(IOS) Cihazlardan Yasaklı Sitelere Giriş

Masaüstü Cihazlardan Yasaklı Sitelere Giriş

Kurum Ağlarından Yasaklı Sitelere Giriş(MEB, KYK Gibi)

Neden Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri?

Yöntemleri paylaştıktan sonra, yasaklı siteler konusunda birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle web sitelerinin çok rahat, herhangi bir mahkeme kararı dahi olmaksızın engellenebilmesi beni çok rahatsız ediyor. Her ne kadar bazı konularda gerekli olsa da suistimal edilebilir olması internet özgürlüğünü tehlikeye sokuyor. The Freedom House’un raporuna göre Türkiye’de internet özgür değil. Aşağıda ilgili raporu paylaşıyorum.

Dünya’da İnternet Özgürlüğü

Yukarıdaki haritada görüldüğü üzere Türkiye’de internet özgür değil. Bu nedenle de bu tür paylaşımlar yapmaya devam edeceğim. Tüm Dünya’nın haberinin olduğu konular bizlerden saklanmamalı. Hükumet ise, çeşitli olayları halktan saklayamayacağını anlamalı ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalı. Benim görüşüm bu yönde.

Ekleme:

Bu yazıyı yazmamın üzerinden henüz 4 ay geçti, ancak durumun daha da kötüye gittiğini görüyorum. Tüm Dünya’nın en önemli bilgi kaynaklarından birisi olan Wikipedia’ya erişim engellendi. Buradan da, ne kadar doğru bir iş yaptığımı görüyorum. Yakında Wikipedia’ya nasıl girileceği konusunda da bir yazı yazacağım. Durumun daha kötüye gitmemesini ümit ediyorum, ancak gidişat tam tersini gösteriyor.

Yakında tüm VPN programlarına/eklentilerine erişim yasağı getirilebilir. Bu ihtimale karşı bizlerin de yeni önlemler alması gerektiğini düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse, herkesin uygun fiatlarla özel VPN servisini kurabileceği yazılımlar mevcut. Bu alternatif üzerine gitmek internet özgürlüğü açısından daha doğru olabilir. Umalım ki bilgiye erişim imkanlarımız daha fazla kısıtlanmasın, biz de bu yöntemleri aramak zorunda kalmayalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.