SEOWebmaster

Zararlı Backlink Nasıl Tespit Edilir ve Temizlenir?

Google’ın kalite standartlarına göre web siteniz yönlendirilen backlink’lerin zararlı olmaması gerekir. Zararlı backlink kullandığınızda algoritmik ya da manuel olarak engellemeler yaşayabilirsiniz. Bu engellemeler bazen uyarı bazen trafik kaybı bazen de sıralama kaybı olarak sitenize yansır. Google tarafından bu şekilde engellendiğinizde zararlı backlink temizliği yapmanız gerekir. İçerik ve site içi SEO uygulamalarınızda zararlı backlink barındırmamanız oldukça önemlidir. Siteniz için zararlı olan backlink tespiti ve temizliği için temel noktaları öğrenmek ister misiniz?

Zararlı Backlink Uygulamaları Siteye Nasıl Ulaşır?

Doğal olmayan backlink olarak da bilinen zararlı backlinkler, SEO paketleri adı altında satışa sunulan zayıf içerikler ile gelebilir. Kötü niyetli olan rakip web site ve markalar sitenize zarar verecek backlink içerikleri yönlendirebilir. Web siteniz için doğru olmayan SEO çalışmaları yapıldığında da bu problemle karşılaşabilirsiniz. SEO uygulamaları konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz kendiniz de Anti SEO yapıyor olabilirsiniz. Bu nedenle SEO konularında mutlaka uzman firmalardan destek almalısınız.

Google’ın Zararlı Backlink Cezaları Nelerdir?

Google, web sitenizde tespit ettiği zararlı backlink’ler için size hiçbir uyarı vermeyebilir. Bu durumda algoritmik ceza sistemi baz alınarak Google arama motorundaki sıralamanız düşürülebilir. Bu tür bir sıralama kaybı yaşadığınızda problemin ne olduğunu bulmaya çalışarak zaman kaybetmek yerine backlink araçlarından yardım almalısınız. Aynı zamanda organik trafik takibi yaparak problemin kaynağını derinlemesine araştırabilirsiniz. Google Webmaster araçları ile web siteniz için uyarı veriyorsa sitenizde yaşanan sorunun çözümü için size yardımcı olabilir. Bu manuel uyarı sistemine göre içeriklerden kaynaklı bir problem yaşanıyorsa bunları düzeltmeniz istenebilir. SEO uzmanlarından destek alarak içeriklere dayalı sorunları kolaylıkla çözebilirsiniz. Böylece Google arama sıralamalarında üst sıralara yükselerek web sitenizin ve içeriklerinizin popülerliğini arttırabilirsiniz.

Zararlı Backlink Tespitinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitenizde yer alan zararlı backlink içeriklerini başarılı bir şekilde tespit etmek için bazı adımlara dikkat etmelisiniz. Şu adımları takip ederek web sitenizin backlink kontrolünü yapabilirsiniz:

  • Zararlı backlink uyarısı ve engellemesinin hangi anahtar kelimende kaynaklandığını analiz etmelisiniz.
  • Gelen bağlantının domain yaşı ile birlikte pagerank değerini öğrenmelisiniz.
  • Sorun yaratan backlink’in hangi ülkeden geldiğini ve hangi domain uzantısına ait olduğunu tespit etmelisiniz.
  • Rakip web sitelerin spam skorlarına göz atmalısınız.
  • Zararlı backlink olarak belirtilen bağlantıdan gelen sosyal sinyaller ile trafiği takip etmelisiniz.
  • Sunucu yapısı ile IP adresi kontrolü yapmalısınız.

Zararlı Backlink Temizliği Nasıl Yapılır?

Web sitenize ait zararlı backlink’leri temizleyerek Google kalite standartlarına uygun bir siteye sahip olabilirsiniz. Böylece SEO kurallarına uygun bir site oluşturabilir ve arama motorlarında daha popüler hale gelebilirsiniz. Zararlı backlink temizliği için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

1. Adım: Web sitenize ait bütün backlink’leri Ahrefs, Moz ve Majestic gibi pek çok farklı kaynaktan toplamanız gerekir. Daha sonra elde ettiğiniz bu backlink’leri tek bir listede toplamalısınız.

2. Adım: LinkDetox, Netpeak Checker, LinkDelete, Cognitive SEO, Google Webmaster Tools ve SEO Spy Glass gibi farklı profesyonel araçlardan yardım almalısınız. Bu araçlarda, web sitenizde yer alan her backlink Google kalite standartları ve algoritmaları açısından titizlikle incelenir. Böylece pratik bir şekilde zararlı backlink temizliği yapabilirsiniz.

3. Adım: Profesyonel backlink araçları sayesinden Google disavow dosyası oluşturulur ve Google’a istenmeyen bağlantılar bildirilir. En son aşamada zararlı backlink bağlantılarının temizliği gerçekleştirilir. Sempeak’in alanında uzman ekibinden destek alarak web siteniz için zararlı backlink tespiti ve temizliği konusunda etkili sonuçlar alabilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.